בלוג איור - ראשי    .    כל התגיות  .  חיפוש  .  אינדקס המאיירים  .  פינטרסט  .  פייסבוק  .  אינסטגרם  .  RSS  .  מדף

  ניווט בבלוג איור   

יום שלישי, 24 באפריל 2012

פרויקט מיוחד בפליקר: "לא יום השואה"

       
איור: עידית אנגמר-פרידמן. פרויקט גמר באיור בבצלאל. קטע מאיור. לחצו להגדלה
 

"לא יום השואה". פרויקט מיוחד בפליקר איור:

http://www.flickr.com/photos/eyoor/sets/72157629464442372

במשך מספר חודשים אספתי איורים (וכן כמה ציורים) בניסיון להתמקד באיור לא שגרתי, יחסית, הקשור לשואה. ישראלי ברובו. סט האיורים הזה נקרא "לא יום השואה" גם משום שהוא לא עולה לאוויר ביום השואה, וימשיך להיות רלבנטי (ולהתעדכן) בכל יום אחר
 
באופן מכוון, לא מופיעה פרשנות, ואין ממד שיפוטי או הבעת דעה (למרות שאתם מוזמנים להגיב על האיורים). הרעיון הוא להציג "מגמות" שונות באיור שואה עכשווי, שכפי שניתן לראות, חלקן החלו כבר עם תום מלחמת העולם השנייה

 
איור: ינון זינגר. מגזין "אף", גיליון "משולש"

   

יום שני, 16 באפריל 2012

מאיירים ניצולי שואה

   
משפט אייכמן. איור: שמואל כ"ץ
          
   
אני מפרסם כאן פעם נוספת את מקבץ הקישורים שפרסמתי ביום השואה 2010:
 
   

לקראת יום השואה פורסמו ב"סמליל" סיפוריהן של כמה דמויות מפתח בעיצוב הגרפי ובעולם המדיה בישראל, שהמשותף להם הוא היותם ניצולי שואה
    
אני מצרף כאן קישורים לאותם אלה שרלבנטיים לתחום האיור:

  
שמואל כ"ץ (2010-1926)


      
26/5/2010

יום רביעי, 11 באפריל 2012

11 ראיונות עם מאיירים ישראלים

   
חומר קריאה לחג. 11 ראיונות עם מאיירים ישראלים (כמה מהם נוטים יותר לעיצוב/אמנות)
 
באתר מוזיאון העיצוב חולון:
http://pinterest.com/eyoor/interviews
   

יום שני, 9 באפריל 2012

שלושה אבות

   
איור: מיכל גלעד

אביו של בנזי שגורש לפיליפינים והמפגש (המדומיין) עם בנו בנזי שנותר בתל אביב - מתוך הסיפור של מיכל גלעד, "היום הנפלא של בנזי", שהתפרסם ב"הכיוון מזרח" לילדים ועלה ל"מדף" בבלוג:
http://issuu.com/eyoor/docs/bensi_s_wonderful_day
   
 
איור: שמרית אלקנתי

לאחרונה יצאה האנתולוגיה childhood memories שבה 5 מאיירות, ביניהן 3 ישראליות. כאן מוצג האבא מתוך הסיפור "Daddy Cool" שכתבה ואיירה שמרית אלקנתי. שמתארת (לפחות להבנתי) אבא שדי שקוע בעצמו בזמן שהוא לוקח את שני הילדים לבילוי (המשתתפות הישראליות הנוספות באנתולוגיה: נינו ביניאשוילי, שירז פומן)
     
 
איור: Sang-un Han
 
האבא השלישי הוא מתוך הספר הקוריאני "Daddy and His Boy" מאת Dae-young ko עם איורים של Sang-un Han  שאליו נחשפתי במסגרת סקירת בולוניה 2012 ב"הפנקס" שפורסמה החודש:
http://ha-pinkas.co.il/?p=8301
אבא גס, בוטה וקולני שבנו שואף להידמות אליו (כאן הם נראים ברגע של נחת)
   

יום חמישי, 5 באפריל 2012

מיוחד: גיליון הילדים של "הכיוון מזרח" + ראיון עם תמר הוכשטטר

 
סיפור מתוך הגיליון עלה ל"מדף" + ראיון עם המאיירת תמר הוכשטטר, אחת מארבעה עורכי הגיליון
 
עטיפת הגיליון. אסף בן ארוש
 
 
החודש ראה אור גיליון ילדים מיוחד של כתב-העת "הכיוון מזרח", בשיתוף "הפנקס". כמשתמע משמו, "הכיוון מזרח" עוסק בזהות מזרחית בישראל. זו הפעם הראשונה בה מנסים יוצריו לפנות לילדים ולייצג אותם, תוך ניסיון לבטא "ילדים שקולם אינו נשמע בזרם המרכזי של ספרות הילדים בארץ".
 
זהו אוסף טקסטים ואיורים שעוסקים במציאות העכשווית של מגוון ילדים בישראל (וגם מחוץ לה), תוך, אולי, הרחבה של מושג הזהות ה"מזרחית", לכל אלה הנמצאים בשולי החברה, בקבוצות מיעוט, או משתייכים לקבוצות אתניות מסורתיות בעלי חוויה ילדית ייחודית.
 
לאחר שקראתי את הגיליון, והתעמקתי בעבודותיהם של 12 המאיירים, אני מוכרח לציין שנהניתי מאד. נכון, לא פעם החומרים המוצגים שם אינם "קלים לעיכול", סיטואציות מורכבות .. אך עם ההתקדמות בקריאה, הבחנתי בייחודיות וברלבנטיות של המקבץ הזה. וגם בחשיבותו. בין אם הקהל הוא ילדים או מבוגרים, נקודת המבט של הילד המספר מביאה לחיבור והזדהות.
 
   
הסיפור "היום הנפלא של בנזי" / מיכל גלעד - עלה ל"מדף" של בלוג איור
 
 
לחצו כאן לכניסה ל"מדף" של הבלוג (או ב"מדף" עצמו למעלה)

הספר שכתבה ואיירה מיכל גלעד הוא למעשה פרויקט הגמר שלה בבצלאל 2003. וקצת עצוב שהוא עדיין לגמרי רלבנטי היום. מתואר שם אחר-צהריים אחד בחיים של בנזי, בן למהגרי עבודה שנולד וחי בתל אביב. אבא שלו גורש בחזרה לפיליפינים והוא מתגעגע אליו ומוצא דרך מקורית לפגוש אותו שוב. באותה הזדמנות הוא זוכה להכיר לראשונה את הפיליפינים. הספר נכתב בעזרתה האדיבה של משפחה פיליפינית, אמה אלפרד ואלווין בנזי בנם הקטן, שעל שמו נקרא גיבור הסיפור, שהכניסו את מיכל לחייהם לתקופה של מספר חודשים.
 
איור: מיכל גלעד. "היום הנפלא של בנזי"
   
ראיון עם תמר הוכשטטר מ"הפנקס" שהשתתפה בעריכת "הכיוון מזרח" לילדים

תמר הוכשטטר, עורכת שותפה ב"הפנקס" ומאיירת בוגרת בצלאל, הוזמנה עם שותפה לעריכת "הפנקס", יותם שווימר, להשתתף בעריכת הגיליון, יחד עם עורכי "הכיוון מזרח" עמרי הרצוג ובת-שחר גורמזאנו. בחרתי לראיין את תמר כאחת מארבעת העורכים, שיש לה גם נקודת מבט של מאיירת, כדי לדון מעט באיורים שנבחרו להופיע בגיליון:
   

(1) כיצד היית מגדירה את המכנה המשותף (או המכנים המשותפים) של האיורים השונים בגיליון? ומה בעצם מייחד איור חברתי הפונה לילדים, אם אפשר לאפיין אותו?  למשל, אולי, אילו דגשים ניתנו למאיירים?
   
תמר: "איור חברתי, הממ.. אני אוהבת את ההגדרה הזו למרות שלא חשבתי עליה עד כה. הגיליון נבנה מתוך היוצרים והיצירות ולא מתוך אג'נדה ויזואלית מוגדרת מראש. כמו בטקסטים, גם באיורים, חשוב היה לנו המגוון, המקוריות וההליכה בשוליים המעניינים והצבעוניים של החברה. אם אנסה להיות ספרותית יותר אומר שאיור הנובע מטקסטים שהאג'נדה שלהם דמוקרטית ופלורליסטית יכול להיות יותר עצמאי ועדיין לחיות בשלום לצד הטקסט. למשל האיור הגרוטסקי משהו של דולה יבנה חי היטב, לדעתי, לצד הסיפור של עמית ויסברגר, שאין בו טיפה של הטפת מוסר או פוליטקלי קורקטיות. טקסט שמאפשר דיבור פתוח וישיר על דמויות שנמצאות לרוב בשולי התרבות מאפשר גם איור שנמצא לרוב בשולי התרבות. איור כזה בורח ממה שנכון, נוח או קל".


(2) הגיליון מגוון גם מבחינת פורמט. ישנם סיפורים עם איור בודד (כמו "אדום וכחול", "נמר החורף") ולצידם סיפורים עם מספר איורים (קומיקס או רצף אחר), ואני מבין שחלק מהצמד סיפור-איור היו מוכנים ונבחרו על-ידכם לפרסום בגיליון.  האם תוכלי לספר קצת על שידוכים שעשיתם בין סיפור/כותב ומאייר ועל החשיבה שבתהליך?
     
"כל יצירה דרשה התייחסות שונה. אכן היו יצירות שהגיעו כבר מבושלות כמו "אבא שלי שוטר הגירה" שיצר זאב אנגלמאייר, או הקומיקס של מיכל גלעד על יום בחייו של ילד פיליפיני בדרום תל אביב.
 
במקרה של הקומיקס של קרן כץ ויובל בן-עמי, פניתי קודם לקרן, כי העבודות שלה נהדרות בעיניי ותמיד מספרות סיפור מפתיע. היא זו שהציעה להעזר ביובל והעבודה התבססה על דיאלוג בינהם.
   
במקרים אחרים, הטקסט בא קודם וניסינו לשדך לו מאייר שיבין את רוח הדברים אך גם ינשוב לכיוונים משלו. כך, בסיפור של ענבל מלכה "אדום וכחול", אחד הסיפורים הקשים לעיכול והחזקים ביותר בגיליון, פנינו לעומר הופמן, שתהליך העבודה נוכח מאוד באיור שלו. הופמן יצר איור חזק לא פחות מהטקסט המשתרע על שני עמודים ומציג את הרגע הדרמטי ביותר בסיפור. במקרה זה לא היה צורך ביותר מאיור אחד, כי גם הסיפור עצמו מסופר ונקרא בנשימה אחת. בסיפור שאיירתי על כונפוסה הנוראה האיורים והאגדה כבר היו אבל את העיבוד הטקסטואלי עשיתי לכבוד הגיליון".

איור: מיכל גלעד"היום הנפלא של בנזי"
  
(3) איך, בעצם, מביאים לידי ביטוי תוכן חברתי באיור לילדים, ולפי אילו קריטריונים ניתן להעריך מה (ואיך) ילדים יבינו ומה מתאים או לא מתאים עבורם?

"זו שאלה שאפשר לענות עליה בכל תחום של תרבות ילדים והיא אכן נשאלת לא מעט, בעיקר מתוך הפחד, אני חושבת, לפגוע בילדים, לכוון גבוה או נמוך מדי. אני מניחה שניתן למצוא קריטריונים כלשהם שעל-פיהם ניתן לשפוט מה ואיך ילדים יבינו, אבל כיוון שמדובר באמנות ובילדים (שלמרבה ההפתעה מגוונים כמעט כמו חבריהם המבוגרים) זה ייתן תשובות חלקיות בלבד. לילדים יש עיניים והם רואים מה קורה מסביב. למרבה האכזבה המציאות הזו לא משתקפת כמעט באמנות המוגשת להם וזה יוצר האחדה ודלות מסוימת. לקורא שאומר עכשיו "מה הם צריכים את זה? הם בכל מקרה ייחשפו לכל העוולות והקשיים כשייגדלו", אגיד שיכולתה של הספרות הוא להכין אותנו ואפילו לסקרן אותנו לקראת מה שמחכה לנו שם בחוץ ולא רק להסתיר לנו עד שאין עוד ברירה. אני מקווה שהגיליון הזה מוכיח שעיסוק בשאלות חברתיות ודמויות שוליים יכול להכניס עניין והרפתקה לספרות ילדים".


(4) כמי שבקיאה בעולם תרבות הילדים, אונליין ואופליין, הייתי שמח לשמוע מה דעתך על עתיד המגזינים לילדים באופן כללי, וגם מגזיני איכות-התמחות באופן ספציפי (עיניים, גלילאו צעיר, טבע הדברים) - והאם יש מקום לכתב-עת קבוע לילדים עם דגש חברתי. משהו כזה אולי קיים כבר היום במגזר הדתי? 
      
"אני חושבת שיש המון הנאה וחן בעיתונים לילדים, גם בתקופה הדיגיטלית. מגזינים טובים, כדוגמת "עיניים" המשובח, ישרדו, אני מאמינה, גם בעתיד, וגם אם יעברו לפורמט אחר כדוגמת "טימבוקטו" - המגזין האיטלקי על האייפד. יחד עם זאת, בדומה לרוב התחומים בתרבות הילדים, יש יותר מדי מגזינים סתמיים שפונים למכנה משותף נמוך בתכנים ובעיקר דלים מאוד ויזואלית. בנוף הזה בהחלט קיים מקום ואולי אף צורך במגזין חברתי איכותי בתכניו ובעיצובו. אחד היתרונות של מגזין על פני ספר הוא האפשרות לתת לילדים להתבטא מעל דפי הגיליונות, ובעידן הכתיבה-קריאה הנוכחי, שלכל בן נוער יש בלוג וילדים לומדים שנינות ב-140 תווים, אני חושבת שזה יתרון משמח, בטח ובטח למגזין חברתי שיעסוק בחיים האמיתיים של ילדים".
   

מידע נוסף על הגיליון באתר "הפנקס":
http://ha-pinkas.co.il/?page_id=8118
   
עלות גיליון 30 ש"ח
לפרטים ולרכישת גיליון:   gorminkel@gmail.com
     


יום רביעי, 4 באפריל 2012

רגע, אתה מודע לעובדה שזה 60 עמודי טקסט וטבלאות ענק מפלצתיות?!


ניתוח איורי מתוך העבודה. לא רק טקסט
          
   
כן, גם הפוסט הזה מתייחס למחקר שפרסמתי על סטודנטים לאיור בשנקר
          
כמובן לא מצפה מכולם לקרוא 60 עמ' ולעבור על 4 מצגות
   
לכן חשבתי על 5 "הצעות הגשה" ידידותיות (יחסית):
           
1. אפשר להסתפק בהשוואה נחמדה (בלי הניתוח שלי)  בין איורי השנקריסטים לאיורי 'הקהל הרחב' - במצגת השלישית.
     
2. מי שמתעניין יותר, יכול לקרוא את "בסיס ההשוואה בין הקבוצות" ואז לעבור לסימוני המסקנות העיקריות בכל בדיקה בצבע כחול, עד ל"דיון ומסקנות" - עמ' 53. ואם הרעיון מצא חן בעיניו, אני מניח שתוך כדי יתחיל לקרוא גם את הסימונים הירוקים (הצעות לבדיקות-המשך) שמסתיימות ב"הצעות למחקר עתידי" - עמ' 57.  לנוחיותכם הטקסט זמין גם בפורמט word.
   
3. אלה שמעדיפים איורים על טקסט, מוזמנים להציץ רגע בעמ' 5-6 ולדלג היישר לשלוש המצגות האיוריות :) שהגדולה מביניהן היא דווקא האחרונה.
     
4. דבר נוסף, ואולי חשוב בפני עצמו, הוא הגדרת מדיום האיור באופן כללי, דיון עיצובי-תיאורטי שכזה, שממשיך עם הדוגמאות של עיר העתיד באיור - עמ' 3-6, ואני מניח שגם ההצעות למחקר עתידי מגיעות בחלקן מתחום האיור-עיצוב ולא רק מהקשרים גיאוגרפיים.
     
5.  חובבי הז'אנר מוזמנים כמובן להסתפק בטבלאות בלבד..

תהנו!

     
קטע מציור. נחקרת בקבוצת הסטודנטים לאיור, בת 24
    

יום ראשון, 1 באפריל 2012

איור החודש, מאייר/ת החודש - אפריל 2012


 
איור: מרינה גרצ'אניק


פרידה מהחורף.. את מאיירת החודשענת אלזם, תמצאו בפינה הימנית של הבלוג. וכאן למעלה מופיע איור החודש של מרינה גרצ'אניק
        
     
- כניסה לאינדקס - http://bit.ly/meayrim

- עמוד הפייסבוק של האינדקס - המקום להתעדכן במאיירים החדשים שמתווספים, באיור החודש ועוד:
http://www.facebook.com/meayrim

- גלריה שמרכזת את "איורי החודש" הקודמים:
http://www.flickr.com/photos/meayrim/galleries

ברכות!